درد ما را در جهان درمان مبادا بی‌شما *

"دختر کبلایی رحمان ، موهاش بوره . انگار که یک خرمن گندم ِ رسیده جای مو روی سرش کاشته باشند . نه اصلا رنگعسل ِ سبلانه موهاش . دختر کبلایی وقتی خجالت می کشه چشمهاش برق می زنه ، لُپ هاش قرمز می شه . چشم هاش رنگ آبی دریاست . دختر کبلایی رحمان خوشگله، خاطر خواه زیاد داره. علی محمد ، پسر ولی خان هم خواستگارشه .میگن چند هزار جریب زمین و ملک و باغ داره  . پسر بی بی ملیحه هم که رفته شهر  درس خوانده و طبیبه یک دل نه صد دل عاشقشه."

اینها را محمد داشت تعریف می کرد . محمد تازگی ها از اجباری برگشته بود و دل به زیبایی دختر دختر رحمان سپرده بود . می گفت که هیچ دختری ، حتی توی شهر به جمال ِ این دختر نمی رسد . مثل دخترهای ِ اجنبی های ِ خارجی است .

ولی از نظر من چشم های سیاه ِ نازگل ، چیز دیگری بود . حالا گیرم که بیشتر دخترهای ده چشم هایشان سیاه بود ، سیاهی چشم های نازگل ولی فرق داشت . ناز ِ راه رفتنش و چین خوردن دامنش وقتی که راه می رفت یک جور قشنگ تری بود . نازگل دختر زهرا باجی بود . آقاش رحمت ِ خدا رفته بود . توی ِ یک خانه خرابه زندگی می کردند . پاهای نازگل درد می کرد . این را زهرا باجی به مادر ِ من گفته بود . طبیب گفته بود که رطوبت اثر کرده به پاهای دختره و اگر دیر بجنبند پاهاش فلج می شود .

آن شبی که مادر داشت اینها را برای آقا جان تعریف می کرد و نچ نچ دل می سوزاند برای آنها من یواشکی شنیده بودم . تا صبح خوابم نبرده بود و گریه کرده بودم . و همه ی شب فکر کرده بودم که چه کاری می توانم بکنم که نازگل پر پر نشود . چه کار از دستم بر می آمد که غم دلش آرام بگیرد ؟ هیچی . پولی نداشتم که ببرمش شهر درمانش کنم . حالم خوش نبود . زیر چشم هام گود رفته بود از غصه . درد عاشقی ، درمان ندارد که . هر کسی من را میدید یک چیزی بارم می کرد . آقام اصرار داشت ببرتم پیش طبیب . طبیب از عاشقی چی حالیش می شود مگر . 

چند  روز بعد که از کنار خانه اشان می گذشتم دیدم دارد گریه می کند . مرا که دید هول شد ، دست و پاش را گم کرد ،  با گوشه ی روسری چشم هاش را پاک کرد. می دانستم می داند خاطرش را می خواهم . خاطر خواهی از تمام وجود آدم ، از چند فرسخی هم داد میزند و خودش را نشان می دهد   . می دانستم می ترسد. من هم می ترسیدم . خیلی . می خواستم دلش محکم شود . می خواستم نگران این نباشد که یک عمر باید خانه نشین شود و حسرت دخترهای دیگر را بخورد  . می خواستم بداند از سر هوا و هوس خاطرش را نمی خواهم .

دل را زدم به دریا . سخت بود . خیلی . از اجباری رفتن هم سخت تر . از بلند کردن پشته های یونجه هم سخت تر . به هر زحمتی بود همه ی زورم را زدم و  سرم را به زیر انداختم و گفتم : هر طوریت بشه من می خوامت .

و سریع رفتم . 

****

.
.

نازگل پاهاش را از دست نداد و زن من شد .

بعدها برام تعریف کرد که از همان شب درد پاهاش خوب شد . 

 

* عنوان مطلب از دیوان شمس

/ 8 نظر / 60 بازدید
شقایق

خوش به حال نازگل

ستاره

عينه قصه ى من، كه وقته فهميدنه اينكه ديگه نميخوايم، دلم زمينگيره زمين شد...

محبوبه

کاش دخترک یکی از قصه هایت بودم...

زهرا.ص

از خوانش متن لذت بردم به روزم و دعوتی بانو

شقایق

معصوم کجا موندی دوستم؟:)

شقایق

اگه هستی پس چرا اینقدر بی حرفی؟ دلم هواتو میکنه دختر ...

شقایق

دلم برات تنگ شده معصوم:(